Co vás čeká při úklidu po rekonstrukci domu


Svěřili jste rekonstrukci vašeho domu stavební firmě nebo několika řemeslníkům a práce zatím probíhají bez problémů a ve stanoveném harmonogramu? Jestliže vše proběhne v pořádku a předání stavby se uskuteční bez výhrad, můžete být v zásadě spokojení. Pak už zbývá se do domu nastěhovat anebo jej nabídnout k prodeji. Jestliže počítáte s tou první možností a chcete objekt využívat pro sebe, svou rodinu či vaše příbuzné, pak se zřejmě pustíte do úklidu po rekonstrukci. Tady na vás ale čeká spousta nepříjemností.

rekonstrukce či výstavba domu

Stavebníci uklízí jen zběžně – nemůžete očekávat, že zedníci, obkladači či instalatéři budou po sobě uklízet tak, že se vše bude lesknout, jako před vánočními svátky. Uklidí jen nahrubo a s tím ostatním si musíte poradit sami. Důkladně uklidit stavební prach a zbytky sutin, různé odřezky a špínu však nebývá snadné. Je to fyzicky namáhavé, a pokud na takovou práci nejste zvyklí, budete toho mít plné zuby.

úklidové práce

Mazlavý šmír – na některé typy znečištění jsou zapotřebí speciální stroje, metody a postupy, a ty úklidové firmy znají a mají je k dispozici. Amatéři si tu nemusí umět poradit například s mazlavým šmírem, který se rád vtírá do jakýchkoli povrchů, a s jeho důsledným odstraněním to nebývá jednoduché.

Jemný bílý prach – broušení sádrokartonu je procedura nesmírně nepříjemná, a kdo ji nikdy nezažil, stěží uvěří. Jemným smirkovým papírem nebo kovovými brusnými nástroji je nutné vyrovnat do roviny sádrokartonový tmel ve spárách, a díky tomu se do ovzduší uvolňuje tak jemný prach, že to snad ani nemá obdoby. Ten ulpí všude a na všem, co je v jeho dosahu, nejen na stole či na židli, ale i na stropě. Dostat jej spolehlivě ze všech míst, a zejména z různých záhybů, je opravdu někdy nad naše síly.

Bláto a zemina – na podlaze, na schodech a někdy i na stěnách, na okenních parapetech a v různých výklencích se může objevit hlína, písek, vápno, cement, spárovací hmota, lepidlo na dlažbu a další sypké, tuhé či polotekuté materiály, takže opět další problematické znečišťující vlivy.