Svěřili jste rekonstrukci vašeho domu stavební firmě nebo několika řemeslníkům a práce zatím probíhají bez problémů a ve stanoveném harmonogramu? Jestliže vše proběhne v pořádku a předání stavby se uskuteční bez výhrad, můžete být v zásadě spokojení. Pak už zbývá se do domu nastěhovat anebo jej nabídnout k prodeji. Jestliže počítáte s tou první možností a chcete objekt využívat pro sebe, svou rodinu či vaše příbuzné, pak se zřejmě pustíte do úklidu po rekonstrukci. Tady na vás ale čeká spousta nepříjemností.
Stavebníci uklízí jen zběžně – nemůžete očekávat, že zedníci, obkladači či instalatéři budou po sobě uklízet tak, že se vše bude lesknout, jako před vánočními svátky. Uklidí jen nahrubo a s tím ostatním si musíte poradit sami. Důkladně uklidit stavební prach a zbytky sutin, různé odřezky a špínu však nebývá snadné. Je to fyzicky namáhavé, a pokud na takovou práci nejste zvyklí, budete toho mít plné zuby.
Mazlavý šmír – na některé typy znečištění jsou zapotřebí speciální stroje, metody a postupy, a ty úklidové firmy znají a mají je k dispozici. Amatéři si tu nemusí umět poradit například s mazlavým šmírem, který se rád vtírá do jakýchkoli povrchů, a s jeho důsledným odstraněním to nebývá jednoduché.
Jemný bílý prach – broušení sádrokartonu je procedura nesmírně nepříjemná, a kdo ji nikdy nezažil, stěží uvěří. Jemným smirkovým papírem nebo kovovými brusnými nástroji je nutné vyrovnat do roviny sádrokartonový tmel ve spárách, a díky tomu se do ovzduší uvolňuje tak jemný prach, že to snad ani nemá obdoby. Ten ulpí všude a na všem, co je v jeho dosahu, nejen na stole či na židli, ale i na stropě. Dostat jej spolehlivě ze všech míst, a zejména z různých záhybů, je opravdu někdy nad naše síly.
Bláto a zemina – na podlaze, na schodech a někdy i na stěnách, na okenních parapetech a v různých výklencích se může objevit hlína, písek, vápno, cement, spárovací hmota, lepidlo na dlažbu a další sypké, tuhé či polotekuté materiály, takže opět další problematické znečišťující vlivy.