Jak cvičit efektivně doma?


I doma můžete cvičit efektivně, komplexně a účinně. Ale aby bylo cvičení efektivní, vyžaduje to určitá pravidla. Podívejte se s námi na to, jaká to jsou.

1) stanovte si jasný cíl

Abyste ze cvičení vytěžili maximum, musíte mít jasný cíl. Jde vám v první řadě o zhubnutí nebo zpevnění či nabrání fyzičky? Jasně definovaný cíl vám pomůže s motivací a s výběrem optimálního tréninku.

2) vytvořte si cvičební plán

Vezměte si diář a zapište si, jaké dny budete cvičit a jak dlouho. Cvičení dle svého cíle viz. bod 1 kombinujte například podle partií těla nebo aerobní cvičení s posilováním.

muž

3) před cvičením se rozcvičte

Strečink před a po cvičení nešiďte. Protažení svalových partií věnujte zhruba 10 minut. Připravíte je tím na zátěž a předejdete zranění. Protažením po výkonu  zase předejdete namožení a svalové horečce. 

4) investujte do důležitých pomůcek

Cvičení doma může být stejně účinné jako ve fitness centru, když k tomu budete mít ty klíčové a správné cvičební pomůcky. A které to mohou být?

  • činky
  • gymnastický míč
  • posilovací kolečko
  • posilovací gumy
  • kettlebell
  • švihadlo

5) k dobrému výkonu si pomozte motivační hudbou

Jsou dny, kdy se zkrátka nechce a doma je o dost snazší podlehnout této náladě a zůstat raději ležet na gauči. Abyste se zvedli a dostali se do tempa, pomozte si svižnou amotivační hudbou.

ovoce

Tip: pokud se vám opravdu nechce, najděte si parťáka online a cvičte spolu.

6) sledujte pokrok

I pokud cvičíte 100% z domova, nic nebrání tomu abyste sledovali svůj pokrok. Naopak, každé byť sebemenší zlepšení vás bude motivovat k dalšímu cvičení.

7) regenerujte

Cvičení doma je stejně náročné, někdy i více, než cvičení venku. A proto nezapomínejte na regeneraci. Dny odpočinku svalům více než prospějí. Dojděte si na masáž, do vířivky či do sauny. Tělu dopřejte také kvalitní výživu s dostatkem bílkovin, ovoce a zeleniny.