Fotovoltaiku si nechte nainstalovat odborníky


Fotovoltaická elektrárna pro rodinný dům je téma, které se v mnoha rodinách dnes diskutuje vzhledem k nepříznivým cenám elektřiny na trhu. Lidé, kteří se pro ni rozhodují, mívají obvykle vyšší spotřebu elektřiny, což bývá případ vícegeneračních objektů nebo domů, kde je v provozu více elektrických zařízení.

Instalace fotovoltaiky se může zdát snadná, a někdo z vás se snad dokonce může domnívat, že se pouze namontují solární panely, a tím to končí, protože stačí odtud „vytáhnout“ vodič a odtud přímo čerpat vyrobenou elektřinu, ale ve skutečnosti jde o velmi složitý komplex zařízení s více komponenty, kam patří měnič (střídač) a rozvaděče stejnosměrného DC (direct current) a střídavého AC (alternating current) proudu.

fotovoltaické panely

Instalaci, montáž a zprovoznění zařízení by měl provádět pouze odborník, nejlépe v rámci akce na klíč od specializované firmy. Ta vám také zajistí záruční i pozáruční servis a bude dbát na to, aby v průběhu instalace a využívání zařízení nedošlo k úrazu nebo k poškození vašeho majetku.

fotovoltaika na střeše

Dotace ano či ne

Vyřízení dotace na fotovoltaiku se zdá snadné a některé firmy, které tyto systémy instalují, ji také nabízejí v rámci projektu k vyřízení. Nemusíte se pak prakticky o nic starat, což je samozřejmě jisté plus, ale dotace se přidělují s určitou podmínkou, a ne každý ji akceptuje.

Problematické situace mohou vzniknout například tam, kde není objekt kolaudovaný k trvalému bydlení a nemá přidělené popisné číslo. Mohou to být kupříkladu rekreační chaty, zahrádkářské kolonie, zemědělské plochy různých usedlostí, které nejsou určené přímo k bydlení, anebo mobilní dřevostavby. Někteří lidé také nehodlají akceptovat závazek vůči státu na deset let, kdy musí zařízení využívat alespoň cca ze tří čtvrtin své kapacity, což se komplikuje ve chvíli, kdy se rozhodnou dům prodat, a závazek by měl teoreticky přejít na jiného vlastníka.